برنامه مخصوص حذف فیلم و کلیشه در رادیولوژی

اشتراک گذاری :

معرفی برنامه PPQ

 

  • هزینه های چاپ کلیشه یا کاغذ یا سی دی بالاست !؟
  • کیفیت چاپهای کاغذی مورد رضایت و قابل اظهار نظر نیست !؟
  • هزینه نگهداری اطلاعات بیماران برای چند سال بسیار بالاست !؟
  • استفاده از اینترنت و سایتها برای پزشکان کلنیسین سخته و زیر بار استفاده ازش نمیرن!؟

 

راهکار را از ما بخواهید .

نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی 

پیشرفت فناوری در گذر زمان و در همه حوزه ها به حدی روی زندگی همگان تاثیر گذاشته که گذراندن لحظه ای بدون تکنولوژی غیرممکن شده است. موبایل ، کامپیوتر ، نرم افزارهای مختلف و موارد زیادی به بازار آمده که زندگی را از نظر کیفی و کمی برایمان آسانتر می کند. در بخش درمان نیز وابستگی به نرم افزار بسیار مهم است . امروزه دستگاه ها و فناوریهای مختلف چه برای تشخیص چه برای درمان اختراع شده که یکی از این موارد نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی یعنی همان نرم افزار PPQ می باشد. این نرم افزار برای بخش رادیولوژی اعم از سی تی اسکن ، ام آر آی ، ماموگرافی ، رادیوگرافی و OPG بوده و به منظور حذف فیلم و کلیشه و هزینه های آن ابداع شده است که در آن از QR کد بهره گرفته شده است. نام  PPQ در واقع از عبارت paper print in QR گرفته شده که به معنی چاپ کاغذی در QR کد است.

QR کد چیست ؟

اگر برای خرید به فروشگاه های بزرگ مراجعه کرده باشید ، بارکدهایی با خطوط عمودی روی کالای خریداری شده را دیده اید که در زمان پرداخت هزینه ، با یک دستگاه بارکد خوان ، این بارکدها خوانده شده و در صفحه نمایش لپ تاپ یا کامپیوتر نشان داده می شود. QR کد quick response به معنای پاسخ سریع بوده و مشابه این بارکدها می باشند. این کدها اطلاعاتی را در زمان خوانده شدن توسط اسکنر ارائه می کنند و اولین بار در اواسط دهه 90 میلادی در کشور ژاپن توسط شرکت تویوتا جهت پیگیری قطعات خودروها مورد استفاده قرار گرفت. این کدها کم کم در تبلیغات و اطلاع رسانی استفاده شد و با ارتقاء قابلیت آن به سمت پویا شدن ، با مجهز بودن به لینک کوتاه به صفحه محتوایی منتهی شد و اطلاعات را با حجم بیشتر به مخاطب ارائه داد. همچنین در بخش پزشکی نرم افزار PPQ قابل ارائه است که برای نمایش تصاویر رادیولوژی با استفاده از کد QR طراحی شده، تصاویر بیمار تحت وب بعد از خواندن توسط نرم افزار بارکدخوان نمایش داده می شود و این راه حلی است برای مشکلات چاپ تصاویر رادیولوژی بیماران.

تاریخچه نرم افزار حذف فیلم و کلیشه

نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی در سال 1397 در واحد R & D  شرکت تصویر درمان سپید توسط مهندس شیخی نژاد و دکتر قایقران طراحی شد. بعد از مشکلات بسیاری چون پاره و گم شدن تصاویر ، کیفیت پایین چاپ ، هزینه های زیاد چاپ و ... در چاپ کلیشه و فیلم رادیولوژی ، نکته ای به ذهن مهندس شیخی نژاد خطور کرد ، ذخیره تصاویر رادیولوژی مانند CT scan, MRI,  ، رادیوگرافی ، ماموگرافی و ... با استفاده از QR کد که فوایدی چون دسترسی سریع به تصاویر کیفیت بالا و البته حجم پایین دارد. همانطور که گفته شد و از نامش پیداست کد QR قابلیت پاسخ سریع داشته و به محض خوانده شدن توسط نرم افزار مخصوص در گوشی هوشمند ، مستقیم و بدون واسطه تصاویر نشان داه می شود. با نظریه مهندس شیخی نژاد و ورود این کد به دنیای پزشکی راهکاری بسیار عالی برای مشاهده تصاویر رادیولوژی دارای کیفیت کامل حتی با سرعت پایین اینترنت، بدون ترس از دست دادن یا آسیب دیدن و ... ارائه شد که به سرعت در بین پزشکان مراکز ام ار ای و رادیولوژی مورد استقبال قرار گرفت. این روزها مراکز ام ار ای بسیاری از این نرم افزار که در قالب یک کارت به بیمار داده می شود ، استفاده کرده تا بیماران عزیز بتوانند تصاویر با کیفیتی را به پزشک معالج خود ارائه دهند.

مزایای نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی 

* این نرم افزار حذف فیلم و کلیشه دارای سرعت بالا در لود شدن تصاویر داشته در عین حالیکه سرعت اینترنت کم باشد ، تصاویر بسیار با کیفیتی قابل رویت است که نیازی به ابزاری خاص و صرف زمان زیاد برای مشاهده تصاویر ندارد.

* قابل رویت با لپ تاپ ، تبلت و یا فقط با استفاده از گوشی اندروید ساده و متصل بودن به اینترنت با استفاده از نرم افزار بارکدخوان می توان تصاویر دارای حجم کم ولی با کیفیت عالی در مدت زمان کوتاه مشاهده کرد.

* با جایگزین کردن این نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی بجای کلیشه و فیلم چاپی ، سی دی یا کلیشه کاغذی، گذشته از حذف هزینه های چاپ ، سی دی ، پاکت و ... ، دیگر نگران آسیب دیدن ، خراب شدن ، پاره شدن تصاویر بیمار نباشید و از مشکلات چاپ روی کاغذ با کیفیت پایین رهایی یابید. 

* با نرم افزار حذف فیلم و کلیشه می توان کلیشه های چاپی را حذف کرده ، در نتیجه علاوه بر صرفه جویی ارزی ، از وابستگی به بیگانگان در این بخش جلوگیری کرد.

* با ظهور این نرم افزار می توان گفت که یک پرینتر مجازی قابل حمل از تصاویر بیمار همیشه در دسترس است ، بطوریکه همه تصاویر بیمار که انتخاب شده توسط کارشناس برای چاپ مناسب است ، در هر زمانی می توان مشاهده کرد.

* این نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی دارای امنیت ، سرعت و دقت بالا می باشد. سرعت بالای تصاویر بصورت نمایش در کمتر از 5 ثانیه و نیز دقت با کیفیت 1024DPI بسیار موردتوجه بوده و تصاویر دقیقا خروجی های مدالیته های انجام دهنده خدمت می باشد.

* نرم افزار PPQ گزینه بسیار مناسب برای استفاده پزشکان کلینیسن ، پزشکان اورژانس ، پزشکان جراح بوده که در هر زمان و در هر مکان حتی اتاق عمل بوسیله یک گوشی موبایل قابلیت دسترسی به تصاویر بیمار بدون نیاز به نام کاربری و رمز عبور داده می شود.

* امکان ارسال ریپورت و گزارش تصاویر رادیولوژی با استفاده از این نرم افزار باعث می شود که بیماران برای دریافت جواب به کلینیک مراجعه نکرده و تنها با داشتن کارت دارای بارکد دوبعدی علاوه بر تصاویر رادیولوژی ، تفسیر تصاویر بیمار توسط پزشک رادیولوژیست نیز مشاهده شود.

 

 **** در ادامه برای درک بهتر کارایی و لزوم نیاز به نرم افزار حذف فیلم و کلیشه PPQ ، به توضیحاتی درباره رادیولوژی آنالوگ و دیجیتال، فیلم های رادیولوژی آنالوگ و دیجیتال ، سی دی و کلیشه ، نرم افزار پکس و مطالبی ازین دست می پردازیم. **** 

 

رادیولوژی  چیست ؟

رادیوگرافی ، رادیولوژی ، عکسبرداری و یا پرتونگاری با نام Radiology ، به یکی از روش های تصویربرداری غیرتهاجمی گفته می شود که با استفاده از اشعه X درون بدن انسان قابل مشاهده است. اشعه ایکس قادر به عبور از پوست و عضلات بدن انسان بوده و به صفحه حساس برخورد کرده و سپس روی فیلم ظاهر می شود. رنگ پوست و عضلات روی فیلم سیاه بوده اما رنگ استخوانها سفید نمایش داده می شود بطوریکه استخوان های محکم تر ، روشن تر و برخی دیگر با سفیدی کمتری دیده می شوند. اشعه X از نواحی از بدن به صورت هوا یا گاز باشد ، می گذرد و فیلم آن سیاه رویت می شود ، اما عضلات که کمی مانع عبور اشعه می شوند ، به رنگ خاکستری می باشند. رادیوگرافی ساده بعنوان اولین نوع عکسبرداری سیاه و سفید روی فیلم رادیولوژی که ورقه پلاستیک یا سلوفان شفاف است چاپ می گردد. این فیلم توسط پزشک روبروی نگاتوسکوپ یا نور معمولی قرار داده می شود تا تشخیص علت مشکل بیمار مثلا شکستگی استخوان مشخص گردد.

ویلهلم کنراد رونتگن اشعه X را در هشتم ماه نوامبر 1895 در آلمان در حالی که این تکنیک را روی دست همسر خود استفاده می کرد ، کشف کرد. در اوایل برای بخش صنعت مورد استفاده قرار می گرفت . اما در ماه ژوئن 1896 ، پزشکان در جبهه در تشخیص محل گلوله در بدن مجروحان استفاده کردند.

رادیوگرافی دیجیتال چیست؟

نوع جدیدی از رادیوگرافی ساده که به digital radiography موسوم است. برای توضیح درک بیشتر ابتدا مثالی می زنیم ، دوربین های عکاسی در قدیم عکس و تصویر را روی فیلم ضبط کرده و سپس در لابراتوار بر روی کاغذ چاپ می کردند اما دوربین های دیجیتال با تابش تصاویر بر روی صفحه الکترونیک حساس به نور ، اطلاعات نوری را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. حال در رادیوگرافی دیجیتال نیز در عوض استفاده از فیلم رادیولوژی ، یک کاست دارای صفحه الکترونیک برای ذخیره تصاویر مهیاست. اشعه ایکس با عبور از بدن فرد ، به صفحه الکترونیک برخورد کرده و باعث تحریک نیمه رسانای روی صفحه می شود. با ایجاد جریان الکتریکی ، در اثر شدت اشعه X به این نیمه رساناها ، اطلاعات این سیگنال های الکتریکی بوسیله کامپیوتر تحلیل و پردازش شده و بر روی مانیتور قابل مشاهده است. تصاویر رادیوگرافی های دیجیتال بر روی فیلم نیز قابل چاپ می باشد.

فواید رادیولوژی دیجیتال :

این روش تصویربرداری دارای کیفیت و سرعت بالا در تهیه تصویر بوده و کاهش هزینه به علت حذف فیلم را دارد. فیلم های رادیولوژی دیجیتال قابلیت ذخیره و آرشیو و بایگانی برای دسترسی راحت و امکان کپی از آن بدون صرف هزینه بیشتر دارد. این فیلم ها توانایی ارسال تصاویر در شبکه های بیمارستانی و اینترنتی و همچنین دسترسی پزشک به تصاویر رادیوگرافی در نقطه دیگر بلافاصله بعد از انجام می تواند داده شود. از دیگر ویژگی ها می توان به قابلیت ادیت و ویرایش چون تغییر سایز ، تغییر درجه روشنایی ، تغییر در کنتراست تصویر ، اندازه گیری ، علامت گذاری روی تصویر و ... اشاره کرد که توانایی نگهداری تمامی تصاویر رادیولوژی ساده ، سی تی اسکن ،  MRI و ... در یک بستر مشترک دارد.

فیلم رادیولوژی:

فیلمهای رادیولوژی اولیه به صورت صفحه شیشه ای که امولوسیون روی آن کشیده می شد ، بوده که پس از انجام اکسپوز توسط اشعه X ثبت شده و ظاهر می شد تا به دست پزشک رادیولوژیست برسد. این صفحات بعد از گذشت مدت زمانی ممنوع شدند اما ماده جدید بعدی که بسیار خطر ناک بود به نام نیترات سلولز استفاه شد که باعث آتش سوزی می شد که آن هم ممنوع گردید. سرانجام در دهه 1960 ، پایه ای از جنس پلی اتیلن ترفننالات رزین توسط Du Pont معرفی گردید که پایه استانداردی برای فیلم های رادیوگرافی محسوب شد. در ابتدا تاریک خانه محل چاپ این فیلم ها بود نظیر صفحه های عکاسی ، که با پیشرفت های بعدی ، با قرار دادن صفحه هایی در زیر بیمار که به اشعه X حساس بوده و بعد از انجام عکس ، این تصاویر ایجاد شده روی فیلم را چاپ می کردند. امروزه فیلم رادیولوژی برای چاپ تصاویر رادیولوژی با اشعه X که در مراکز تصویربرداری از آنها برای تشخیص استفاده می شود ، نظیر فیلم عکاسی از ۴ لایه تشکیل شده است . لایه پایه از جنس پلاستیک پلی استر با نقش لایه نگه دارنده مواد اولیه فیلم ، از شکستن لایه امولسیون جلوگیری بعمل می آورد. لایه بعدی چسبنده نام دارد که لایه نازکی از چسب بوده که ارتباط بین لایه پایه و امولسیون را بطور محکم و استوار برقرار می کند. لایه سوم امولسیون نام دارد که اصلی ترین لایه فیلم بوده و دارای ترکیب بلورهای هالید نقره می باشد که نسبت به اشعه X حساس پذیر است و با برخورد کردن الکترون ها با سرعت بالا دچار تغییرات شیمیایی شده که این لایه سرعت و کیفیت فیلم را نشان می دهد. و لایه آخر ، به عنوان لایه محافظ ، از جنس ژلاتین بوده که از فیلم در برابر آسیب مراقبت می کند.

دسته بندی فیلم های رادیولوژی بر اساس کیفیت ، با توجه به میزان واکنش لایه امولسیون به اعمال دوز اشعه ایکس به این صورت می باشد: استاندارد ، سریع و فوق سریع. از عواملی که می تواند بر کیفیت لایه امولسیون تاثیر بگذارد مقدار بلورهای هالید نقره بوده که با توجه به سرعت مشخص ، اندازه و تعداد آنها در هنگام تولید معین می گردد.

فیلم رادیولوژی باید در دمای زیر 20 درجه و رطوبت کمتر از 60 درصد نگهداری گردد تا از ایجاد مه آلودگی روی فیلم جلوگیری گردد که عامل اصلی خراب شدن این فیلم ها می باشد.  همچنین رطوبت کمتر از 40 درصد نیز باعث می شود تا آرتیفکت روی فیلم ایجاد شود. از شرایط دیگر نگهداری فیلم رادیولوژی برای حفظ کیفیت آن ، نگهداری در مکان های تاریک و خنک به دور از نور و فشار یا برخورد با اشیا نوک تیز بوده و باید در هنگام حمل کردن دقت لازم بعمل آید. نگهداشتن فیلمها بطور عمودی ، دوری از خواباندن فیلم یا چسبیدن به هم از عوامل دیگر بالا بردن عمر فیلمهای رادیوگرافی است.

چاپ تصاویر رادیولوژی روی کلیشه های کاغذی :

بعد از اینکه فیلم های رادیولوژی ، با توجه به آلودگی زیست محیطی در بسیاری از کشورهای پیشرفته و همچنین صرف هزینه بالای تهیه و چاپ روی فیلم حذف شد . مراکز رادیولوژی به چاپ روی کاغذ روی آورند که علاوه بر هزینه کمتر از نظر آلودگی محیط زیست نیز ایمن تر است چرا که  تجزیه کاغذ در محیط زیست بسیار سریع تر از تجزیه فیلم و پلاستیک می باشد. اما کلیشه های کاغذی مورد استقبال عموم قرار نگرفت ، چرا که صرف نظر از هزینه پایین آن ، کیفیت چاپ تصاویر رادیولوژی به شدت کاهش یافت و امکان آسیب دیدن و از بین رفتن تصاویر در مدت کوتاه بالا رفت. به هر حال کلیشه کاغذی جزو مدارک پزشکی بیمار محسوب شده و در صورت آسیب زودهنگام مدارک بیمار نیز از دست می رود.

استفاده از سی دی برای تصاویر رادیولوژی :

با ظهور رادیولوژی دیجیتال ، انتقال تصاویر رادیولوژی روی سی دی ، مورد استفاده مراکز رادیولوژی قرار می گیرد که تصاویر رادیولوژی با کیفیت بالا ارائه می گردد. سی دی نیز به نوبه خود معایبی چون آسیب دیدن و خراب شدن را به همراه دارد.

نرم افزار پکس چیست ؟

پکس PACS به یک سیستم آرشیو و بایگانی تصاویر پزشکی گفته می شود که به جای استفاده از روشهای قدیمی تصویربرداری (به صورت دستی و نگاتیو فیلم) ، در رادیولوژی دیجیتال به صورت الکترونیکی تصاویر را ذخیره و بایگانی می کنند. از نرم افزار پکس علاوه بر بایگانی تصاویر به عنوان یک نمایشگر تصاویر برای ریپورت توسط پزشک رادیولوژیست استفاده می گردد. به طورکل وظایف سیستم پکس ذخیره سازی تصاویر ، بازیابی آنها ، توزیع و ارائه تصاویر پزشکی می باشد. با ظهور نرم افزار پکس ، دوره پرونده کاغذی ، عکس و فیلم رادیولوژی و حمل و نقل آنها گذشته است. همچنین در یک محیط بزرگ نظیر بیمارستان یا کلینیک و مراکز ام آر آی نرم افزار پکس کمک بسیار بزرگی در پیشبرد خدمات مربوط به بیمارستان خواهد بود. امکان ارسال تصاویر تحت شبکه داخلی بیمارستان در سیستم پکس امکانپذیر بوده تا پزشکان و رادیولوژیست ها بتوانند به راحتی به تصاویر بیماران دسترسی پیدا کنند.  چهار مولفه پکس عبارتند از : ابزارها و روش های تصویربرداری نوین ، شبکه امن انتقال اطلاعات و تصاویر بیماران از بانک اطلاعاتی ، ایجاد ایستگاه کاری workstation برای بررسی تصاویر و ریپورت توسط رادیولوژیست و آرشیو تصاویر و اطلاعات برای بازیابی دوباره و دارای امنیت بالا که تنها افراد مجاز می توانند تصاویر را مشاهده کنند. این نرم افزار در گذشته بیشترین استفاده را توسط رادیولوژیست ها داشته ، اما هم اکنون در زمینه های دیگر نظیر آسیب شناسی ، کاردیولوژی ، آنکولوژی ، پزشکی هسته ای و ... نیز در حال استفاده است.

فواید سیستم پکس :

- این نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی و چاپ روی فیلم است و دارای سیستم ذخیره سازی دیجیتال بوده که قابلیت دسترسی سریع به تصاویر قبلی را دارد. با پکس حتی مشاهده تصاویر رادیولوژی در خارج از محیط بیمارستان نیز فراهم است. ساماندهی تصاویر به صورت دیجیتالی باعث می شود پزشکان و تکنسین به جای بررسی همه پرونده ها ، با استفاده از جستجو در سیستم پکس به قسمت هایی از پرونده که نیاز دارند دسترسی یابند.

- نرم افزار پکس تاثیر زیادی روی کاهش هزینه های مربوط به فیلم ، چاپ و کلیشه و نیز کاهش فضای بایگانی فیلم و کلیشه دارد. همچنین به دلیل ثبت تصاویر به صورت الکترونیکی ، از تصاویر تکراری کاهش داده می شود و به نوعی بهبود کارایی مدیریت داده با حذف تصاویر تکراری را شاهد خواهیم بود. نرم افزار پکس روش ذخیره سازی در فضای ابری cloud به صورت الکترونیکی بوده که قابل اشتراک گذاشتن ، دسترسی به تصاویر و گزارشات بر روی دستگاه های هوشمند می باشد.

- یکی از قابلیت های پکس ، نمایش بهتر تصاویر ، استفاده از ابزارهای خاص ، امکان بزرگنمایی ، دید دوبعدی تصاویر و تجزیه و تحلیل بیشتر برای پزشک و تکنسین برای مشاهده و گزارش بهتر رادیولوژیست و مدیریت داده با حذف تصاویر تکراری و یا مورد نیاز نبودن می باشد. همچنین امکان ادغام با سایر نرم افزارها چون پرونده پزشکی الکترونیک ، پرونده سلامت الکترونیک ، سیستم بیمارستان ، سیستم اطلاعات رادیولوژی و ... را دارد.

- با نرم افزار پکس امکان بایگانی تصاویر هر بیمار ، به عنوان تاریخچه پزشکی وی از تصویربرداری و رادیولوژی هایی که انجام داده مورد استفاده قرار گیرد و در روند درمان بیمار و دسترسی سریعتر به مدارک قبلی بسیار مثمر ثمر می باشد. جراحان می توانند تصاویر اخذ شده از بیمار را حتی قبل از بازگشت بیماران به اتاق معاینه از طریق پکس دریافت کنند و این یعنی سرعت بالا با افزایش کیفیت مراقبت از بیمار.

- از مزایای استفاده از پکس برای تکنسین رادیولوژی ، امکان دسترسی به اطلاعات قبلی و جدید بیمار ، یکپارچگی پرونده و زیاد شدن سرعت بازیابی اطلاعات ، بهبود و افزایش فرآیند کاری و ... می باشد. همچنین از فواید نرم افزار پکس در بیمارستان ، ارتباط بهتر با رادیولوژیست و پزشکان ، کیفیت بالاتر مدیریت بیمارستان ، کاهش فشار کاری روی پرسنل و بهبود روحیه آنان ، ارتقا آموزش به دانشجویان به صورت دیجیتالی و تصویری آنلاین ، کم شدن هزینه های مربوط به چاپ مجدد به دلایل مختلف نظیر از بین رفتن تصاویر ، گم شدن سوابق بیمار و ... می توان اشاره داشت. از مزیت های استفاده از پکس برای بیماران ، داشتن تصاویر با کیفیت و در نتیجه تشخیص دقیقتر پزشکی ، کاهش تابش اشعه ایکس به بیماران ، کاهش ایجاد مشکل و نیاز کمتر به تصویربرداری مجدد ، عدم نیاز به بررسی مجدد و در کل زمان معاینه کوتاه تر می باشد.

چگونه از نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی استفاده کنم؟

نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی PPQ در مراکز ام آر آی ، سی تی اسکن ، کلینیک ها و بیمارستان های مجهز به سیستم تصویربرداری دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.  و تنها یک کارت دارای بارکد دوبعدی حاوی تصاویر و جواب تصاویر بیمار می باشد. در روی این کارت علاوه بر بارکد مشخصات بیمار ذکر شده است. پزشک کلینسین و حتی خود بیمار با نصب نرم افزار بارکد خوان روی گوشی یا تبلت خود می تواند تصاویر مربوط به بیمار را تحت وب مشاهده نماید. با این تفاوت که تمامی تصاویر ، آماده پرینت می باشند ، یعنی تصاویر انتخاب شده توسط تکنسین ، اصلی ترین عکس هایی می باشد که پزشک کلینیسین خود به تنهایی و بدون جواب پزشک رادیولوژیست قادر به تشخیص با آن می باشد. البته بعد از گذشت چند روز کاری ، جواب یا همان ریپورت رادیولوژیست در بارکد مربوطه قرار داده می شود و قابل مشاهده است که از مزایای دیگر این نرم افزار می باشد.

تفاوت فیلم با نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی PPQ

فیلم های مورد استفاده در رادیولوژی ها معمولا لیتوگرافی با پوشش نقره می باشد. با توجه به تاثیرات بد در هنگام تجزیه این مواد روی محیط زیست ، در بسیاری از کشورهای پیشرفته ، استفاده از این نوع فیلم ها منسوخ شده است. حتی در کشورهای جهان سوم نیز در حال جایگزین شدن با روشهای دیگر می باشد. این فیلم ها حاوی نقره فلزی گرانبها بوده ، علاوه بر قیمت بالای آن ، هزینه چاپ نیز روی فیلمها اضافه می گردد. حساس بودن به نور و دمای بالا ، نگهداری بطور عمودی از فیلم و حمل و نقل مناسب از جمله مشکلات استفاده از فیلم های رادیوگرافی است.  برای حذف و کاهش هزینه های مربوط به فیلم رادیولوژی و نیز رفع مشکلات نگهداری از آنها راهکاری که ارائه شده ، استفاده از بارکد دوبعدی است ، یعنی نرم افزار جایگزین فیلم و کلیشه . این نرم افزار علاوه بر اینکه از هزینه فیلم شما را خلاصی می دهد ، بلکه هزینه های چاپ و کلیشه را نیز حذف می کند و بسیار مقرون به صرفه است. تنها با یک کارت تمامی مشکلات حل می شود. علاوه بر این فیلم های رادیولوژی امکان آسیب دیدن ، خراب شدن ، پاره شدن ، گم شدن و ... را دارند. این درحالیست که نرم افزار حذف فیلم و کلیشه دارای امنیت بالا بدون ترس از خراب شدن و گم شدن می باشد ، به طوریکه تمامی تصاویر تا سالها ذخیره شده و با کیفیت بالا باقی می ماند. حتی پس از سالها با اسکن کردن بارکد مورد نظر می توانید به تصاویر قبلی خود دسترسی پیدا کنید.

تفاوت کلیشه کاغذی با نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی PPQ

با توجه به کاهش هزینه های مربوط به فیلم ، مراکز تصویربرداری از چاپ روی کلیشه کاغذی استفاده می کنند که چاپ روی کلیشه کاغذی نیز به نوبه خود دارای ایراداتی است ، پاره شدن و آسیب دیدن کاغذ زودتر از آنچه فکرش را بکنید به سراغتان می آید. حتی بعضی بیماران قبل از رساندن کلیشه کاغذی به دست پزشک معالج ، آن را تا کرده و از کیفیت آن می کاهند. کما اینکه چاپ تصاویر روی این کاغذها خود دارای کیفیت چندان مطلوب و قابل گزارشی نیست. بعلاوه هزینه چاپ نیز مشکلی بر مشکلات می افزاید. در مقابل می توان گفت نرم افزار PPQ می تواند بهترین جایگزین کلیشه کاغذی باشد. حذف هزینه های مربوط به چاپ کلیشه ، کیفیت بالا ، سرعت دسترسی بالا و ... را می توان از فواید این نرم افزار محسوب کرد.  

تفاوت سی دی با نرم افزار حذف کلیشه رادیولوژی PPQ

گذشته از اینکه تصاویر در سی دی به صورت انتقال داده ، دارای کیفیت مطلوب بوده و مورد علاقه پزشکان رادیولوژیست و کلینسین می باشد. اما هزینه های مربوط به آن ، آسیب دیدن ، پاک شدن و خراب شدن را می توان از ایرادات استفاده از سی دی نام برد که در نرم افزار جایگزین کلیشه و سی دی چنین مسائلی وجود نداشته و تمامی تصاویر به صورت ایمن نگه داشته می شود.

تفاوت پکس با نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی PPQ

همانطور که در نرم افزار پکس توضیح داده شد ، نرم افزار پکس حاوی تمامی کات های گرفته شده از بیمار بوده ، حتی تا 500 کات که همه مورد لزوم و قابل تشخیص برای پزشک کلینسین نیست . بسیاری از این سکانس ها فقط و فقط برای پزشک رادیولوژیست برای گزارش بهتر بیمار گرفته می شود. و حتی یک سری هم به دلایل مختلف اعم از تکان خوردن بیمار در حین انجام تصویربرداری قابل گزارش نیست. از سوی دیگر همه افراد توانایی و مجوز دسترسی به سیستم پکس را ندارند.

در صورتی که نرم افزار جایگزین فیلم و کلیشه رادیولوژی PPQ ، اینگونه نبوده و دسترسی به آن بسیار آسان است. با ارائه تنها یک کارت با بارکد دوبعدی توسط کلینیک رادیولوژی به راحتی تنها با داشتن یک گوشی و متصل بودن به اینترنت ، با یک نرم افزار بارکدخوان دوبعدی می توان به تمام تصاویر و جواب بیمار دسترسی پیدا کرد. این تصاویر تنها کلیشه های آماده چاپ بوده که روی کاغذ و فیلم چاپ نشده ، بلکه به دلایل مختلف از جمله عدم آسیب پذیری و امنیت بالا و کاهش هزینه ، تبدیل به یک کارت دارای بارکد دوبعدی شده است که صرفه جویی در زمان و مکان و هزینه و ... را بدنبال دارد. فرض کنید یک بیمار به صورت اورژانس به پزشک مراجعه کرده ، درخواست اولیه پزشک انجام MRI می باشد. بیمار به مرکز MRI انتقال داده شده و بعد از انجام MRI با ارسال تصویر بارکد دوبعدی مربوط به بیمار ، با استفاده از نرم افزار حذف کلیشه و فیلم رادیولوژی ، سریعاً پزشک معالج می تواند به تصاویر دسترسی پیدا کرده و تشخیص و درمان مربوطه را انجام دهد ، حتی قبل از برگشت بیمار به مطب.

مقالات مشابه


logo